اگر حس خود خواهی و انا نیت در ضمیر ما جا افتد آدمیت می میمیرد .
اگر در اوجنای قدرت تعا دل اند یشه و مدارا ِرا فرامو ش کنیم آدمیت میمیرد.
اگر در روز ها ی داشتن مکنت؛ درد تهی دستی یاران را فرامو ش کنیم آدمیت میمیرد .
اگردر روز ها ی شا د ی دید کوتا هی بر ماتمزده گا ن نکنیم شرافت ما فا قد ارزش میشود.
اگر در اوجنا ی داشتن ثرو ت ؛ نگا هی کوتا هی بر بیچا رگی کو د ک همسا یه نداشته با شیم تفسیر نا م آدمیت در ...

با ره آدم بود ن ما بی تفسیر میشود.
اگر امروز که در بسا ط ما توا ن و توشه زند گی است برای فردا هم باید مکث کنیم که بعد از گذشت مکنت دوره رسید ن رخوت حتمی است.
خوب میدا نیم که آز ؛کینه ؛تن پرو ری ؛بد گو ی وپرورش نفرت در ضمیر؛ روح را آلود ه وجدا ن را بیمار وشخصیت آدمی را گرفتا ر درد ها ی مزمن شک وظن میسازد ؛از همین لحظه این را خصا یص بدرود بگو!


تاريخ : سه شنبه هفدهم دی ۱۳۹۲ | 17:22 | نویسنده : سیرو س احمد |

طرفداران "جنبش خدمت" (هیزمت) معتقدند این جنبش چهره مدرن و بی‌آزاری از اسلام ارائه می‌کند، اما منتقدان آن انگیزه‌هایش را زیر سوال می‌برند. جنبش خدمت از فتح‌الله گولن، مبلغ مذهبی ترک مقیم آمریکا الهام می‌گیرد.

 

نفوذ این جنبش بار دیگر در ترکیه در کانون توجهات قرار گرفته است. در این کشور اختلاف میان پیروان آقای گولن و دیگر اعضا و شخصیت‌های طبقه سیاسی حاکم به‌واسطه مجموعه‌ای از دستگیری‌ها علنی شده است.

گفته می‌شود اختلاف میان دو طرف بعد از اقدام دولت ترکیه مبنی بر تعطیلی شبکه‌ای از مدارس خصوصی تحت مدیریت جنبش خدمت تشدید شده است.تا پیش از این، جنبش خدمت در پیروزی‌های انتخاباتی حزب رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، نقش مهمی داشت.

حزب عدالت و توسعه که در اندیشه اسلامگرایی ریشه دارد، در سه دوره اخیر قدرت را در دست داشته است. اما نفوذ جنبش خدمت از مرزهای ترکیه بسیار فراتر می‌رود. این جنبش تأمین هزینه‌های صدها مدرسه علوم دینی، اندیشکده و رسانه را، از کنیا گرفته تا قزاقستان، برعهده دارد و توانسته میلیون‌ها هوادار و میلیاردها دلار پول را جذب کند.

پست‌های کلیدی

جنبش خدمت فاقد ساختار رسمی و سازمان مشخص است، و عضو رسمی ندارد. اما توانسته به یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های اسلامی جهان تبدیل شود. این جنبش انجام امور عام‌المنفعه را تبلیغ می‌کند، و پیروان آن می‌گویند که در چارچوب اتحادیه‌ای نه‌چندان مستحکم و ملهم از عقاید آقای گولن با هم کار می‌کنند.

این پیشوای مذهبی قرائتی روادار از اسلام را ترویج می‌کند که بر نوع‌دوستی، کار و تلاش و آموزش تأکید می‌کند. گفته می‌شود جنبش خدمت در ترکیه میلیون‌ها پیرو دارد و برخی از این افراد در نهادهای قدرت، از پلیس و سرویس‌های مخفی گرفته تا دستگاه قضایی و خود حزب عدالت و توسعه، پست‌هایی کلیدی دارند.

آقای گولن در ایالت پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند

گفته می‌شود که پیروان خدمت چیزی بین ۵ تا ۲۰ درصد درآمدشان را به گروه‌های وابسته به این جنبش می‌پردازند. مدارس این جنبش معمولا از تجهیزاتی با فناوری نوین برخوردارند و بسیاری از دانش‌آموزان آنها از بورسیه‌هایی استفاده می‌کنند که هزینه آنها را تجار پیرو آقای گولن تأمین می‌کنند.

با آنکه این مدارس سکولار هستند، معلمان موظفند نقش الگوی دانش‌آموزان را بازی کنند. سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی و طلاق گرفتن معلمان ناپسند دانسته می‌شود.

سود تجاری

فاطمه دیشلی در مدرسه‌ای با این جنبش آشنا شد که برای کمک به دانش‌آموزان برای پشت سر گذاشتن آزمون ورودی دانشگاه‌ها تأسیس شده بود. او به بی‌بی‌سی گفت: "کسانی که از طریق خدمت با آنها آشنا شدم واقعا سختکوش و پرهیزگار بودند و مسائل دینی را رعایت می‌کردند، اما در عین حال شغل‌های مهمی داشتند.

به این ترتیب متوجه شدم که می‌توان مذهبی بود، ولی شغل خوبی هم داشت." بازرگانان ترکیه‌ای دیدگاه بین‌المللی و برخورد عمل‌گرایانه آقای گولن را به مسائلی نظیر استفاده از اعتبارات مالی می‌پسندند.

بنظر می‌آید که ترکیب بشردوستی و تجارت موفق بوده، و مدارس الهام‌گرفته از آقای گولن از بازرگانان ترکیه‌ای در بازارهای تازه‌ای نظیر آفریقا و آسیای مرکزی حمایت کرده، و کار آنها را آسان‌تر می‌کنند.

اما منتقدان معتقدند که هدف این جنبش دستیابی به قدرت، گسترش رفتارهای اجتماعی اسلامی و محافظه‌کارانه در مسائلی نظیر ازدواج و مصرف مشروبات الکلی در سراسر جهان، و سرکوب کردن مخالفان خود است.

نفوذی‌ها؟

مخالفان این جنبش به ویدئویی اشاره می‌کنند که در سال ۱۹۹۹ منتشر شد و در آن بنظر می‌رسد که آقای گولن به پیروانش می‌گوید که باید سعی کنند به ساختارهای موجود قدرت نفوذ کنند.

معترضان پیروان آقای گولن در پلیس ترکیه را به ارتکاب جنایت متهم می‌کنند

آقای گولن در این ویدئو می‌گوید: "شما باید بدون اینکه کسی متوجه حضورتان شود، در شریان‌های سیستم رخنه کنید، تا اینکه به تمام مراکز قدرت برسید. شما باید صبر کنید تا همه قدرت حکومت بدستتان بیفتد؛ تا موقعی که همه قدرت نهادهای منبعث از قانون اساسی در کنارتان قرار گیرد."

یک سال بعد، آقای گولن به تلاش برای تضعیف حکومت سکولار ترکیه متهم شد. او به آمریکا رفت و گفت که آن ویدئو دستکاری شده بوده است. او بعدا بطور غیابی از همه این اتهامات تبرئه شد. بسیاری از منتقدان برجسته جنبش خدمت در ترکیه به زندان افتاده‌اند. این امر باعث شده برخی ادعا کنند که این جنبش در ترکیه به نیرویی مسلط و اهریمنی تبدیل شده است.

یکی از روسای پلیس که کتابی درباره نفوذ آقای گولن در پلیس و دستگاه قضایی ترکیه نوشت و دو خبرنگار تحقیقی ترکیه‌ای به زندان افتادند. یکی از این خبرنگاران که احمد شیک نام دارد، در جریان بازداشتش فریاد زد: "هرکس به آنها دست بزند، می‌سوزد!"

آقای گولن که حالا ۷۲ سال دارد، در ملکی دنج در خارج یکی از شهرهای ایالت پنسیلوانیای آمریکا به‌دور از شلوغی زندگی می‌کند. او پیروانش را تشویق می‌کند که بجای مسجد مدرسه بسازند، و آنها را تشویق می‌کند که با تأسیس انجمن‌های گفتگو، با پیروان ادیان دیگر تعامل کنند. با این حال، طرفداران بقای حکومت سکولار در ترکیه همچنان به او بدبین هستند، و تابستان گذشته شماری از فعالان در مقابل محل سکونت او تجمع اعتراضی برگزار کردند.تاريخ : چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ | 7:0 | نویسنده : سیرو س احمد |

چهار گرفتا ر ی در دنیا

ما درزند گی با گرفتاری ها ی مانند  ؛  تر س ؛شا دی؛تهدید و خشم همگا م و هم سفر یم . زند گی بد ون این چها ر مو لفه َ نا ممکن است .بسیا ری از مرد م از برا بر شد ن با این چهار مولفهّ ترس دارند و تلا ش میکنند از کا بو س این مصا یب خود را دو ر کنند .اما دور کرد ن از فرایند این مولفهّ ها نا ممکن است .

مردا ن مدبر ومتکی به عقلا نیت این چها ر مولف را نرد با ن شناخت میدانند و در بستر هر یک از مولفه ها افتا دن را نو عی تجربه نو ؛شنا خت نو و ابزار درک زند گی میدانند .به شر ط انکه پا ی عقل نیرو مند و حس عاطفی جا نشین عقل نبا شد.  

تاريخ : سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ | 14:35 | نویسنده : سیرو س احمد |
یلد ا شب سرد و پر ستا ره
یلدا شب جشن و یا د گا ره
یلدا شب عا شقا ن جا نبا ز ......

یلدا شب عا رفا ن تک تا ز
یلدا شب مولو ی و جا می
یلدا شب حا فظ و نظا می
یلدا شب کو ر ش و کنشکا
یلدا شب کیقباد ی دا نا
یلدا شب رستم و سمنگا ن
یلدا غمی خستگی انسا ن
افسا نه آ ن غر یب دیجور
بر رسم زما نه گشته نا جو ر
امشب قد مش ضیو ف هر خوا ن
بر صحفه رو ز گا ر مهما ن
یلدا نگهی به این زما ن کن
یک خند ه تلخ بر جها ن کن
یلدا تو نگر به بخد ی و بلخ
روز ش شده از زمانه بس تلخ
صد زخم تبر به فر ق کا بل
صد دشنه به گرد ه ها ی زابل
تندیس هر ی پر از نقا هت
عزنی شد ه غر ق رنج و آفت
پروا ن به سکوت گشته معتاد
تخا ر خرا ب و خسته نا شاد
یلدا به همه بکن نظا ره
بر ازبک تا جک .هزاره
در فکر معاونت همه غر ق
اندر پی رهبر ی روانه چون بر ق


تاريخ : یکشنبه یکم دی ۱۳۹۲ | 6:23 | نویسنده : سیرو س احمد |

پیا مد بها ر عرب

بها  رعر بی دگر برا ی کشو ر ها ی خا ور میا نه  و حتا اکثر کشو رها  ی اسلا می

حا مل با  رمعنا ی انقلا بی نیست ؛هر زما نیکه این کلمه  از طر یق رسا نها استهلا ک میگردد ؛ مفا هیم ان به معنا ی سر نگو نی مر سی در مصر ؛برو زتنش ها تا زه در

تو نس وآوا ره شد ن شش ملیون سو ری در سو ریه؛تدا وم جنگها ی فر سا یشی در لبیا و تغییر موضع حزب نو ر در برا بر اخوا ن المسلیمن معنا میدهد .

تقر ر راحل شریف در پا کستا ن بحیث فر ماند ه نیرو ها ی نظا می به هیچ عنوا ن

 نمیتوا ند بی را بطه با مسا یل خا ور میا نه و افغا نستا ن با شد .

زیرا در گزشته او خوا ها ن مبا رزه گرم با سا زما نها ی رادیکا ل در پا کستان بو د ه و مکرر تلا ش کرد تا در صو به سر حد به جنگ گرم با سا زما نها  ی رادیکا ل متوصل شود.

هر چند خرو ج نیرو ها ی استر لیا یی از ولا یت پر تنش تر ین کو ت میتواند تبعا ت منفی برا ی کو تا ه مد ت با لا ی رو یداد ها داشته با شد .اما این خرو ج به گفته صد ر اعظم استر لیا نه پیرو زی  پیا مد دارد و نه شکست .

اما حقیقت آن است که رو یداد ها ی افغا نستا ن در عقب در وا ز ه ها ی بسته مد یر یت شد ه حتا ارا کین محو ر ی در افغا نستا ن هم در برا بر تثبیت استرا تیجی ها آگا نیستند.

انچه که امرو ز در شرف رو شن شد ن است هما نا اتخا ذ استرا تیجی پنها ن دنیا در

 برا بر سا زما نها  ی رادیکا ل در آسیا خا و ر میا نه و حتا افریقا است.  قرا بت مو ضع امر یکا و غر ب در برا بر ایرا ن به این معنا است که دنیا از رشد و تو سعه سا زما نها ی رادیکا ل سنی به ستو ه آمده است فرا نسه بیش از هشت ما ه است که بد ون توا فق شورا ی امنیت در افریقا حضور نظا می داشته و سر گر م جنگ با سا زما نها ی رادیکا ل است.

مو قف غر ب و امر یکا در برابر سوریه و بشا  راسد دگر گون شد ه است ؛ امر وز کمتر رهبرا ن غر بی در با ره سقو ط اسد اصرار دارند ؛به گفته ریس جمهور فرا نسه انها در گزینش بد و بد تر مجبو ر شد ه اند دگر همکا ری ها ی نظا می خود را به مخا لفین اسد

کا هش بد هند .

تر کها که تا یکما پیش حا می جر یا نها ی مخا لف حکو مت سو ری ومخا لف سر نگو نی مر سی بو دند آهسته آهسته نبض رو یداد ها را با دید نو قرآءت میکنند . و دگر با آسیمگی داد از تداوم جنا یت اسد در سو ریه بر قرا ری حکو مت نظا میا ن در مصر نمی زنند .

وضعیت در افغا نستا ن و پاکستا ن نسبت به سه ما گذشته دگر گو ن شد ه و شا ید هم به دلیل آنکه نیرو ها ی القا عده به خا ور میا نه رفته اند ؛ انگیزه جنگ نسبت به گذ شته در اکثر ولا یا ت آشو ب زده ما نند نیمرو ز ؛فرا ه ؛هلمند ؛ کنر ؛ غزنی و حتا صو به سر حد تغییر مثبت کرد ه است .

همکا ریها ی سخا وتمندا نه شیو خ عر ب ما نند گزشته به مخا لفا ن دو لت  پا کستا ن و افغا نستا ن سرا زیر نمیشود ؛ مخا لفا ن دو لت به دلیل با جگیری و حرا ج گیر ی از

 مرد م به زور در شرف از دست داد ن پایگا ه سنتی شا ن در میا ن مر د م بو می اند.

با تسلط چنین شرا یطی در افغا نستا ن وپا کستا ن آیا زما ن نگر ش رویداد ها با دید نو

مسا عد نه شده است ؟.

اگر مدیر یت رو یداد ها با در ک و استنباط از شرا یط کنونی باعقلا نیت گر دانند گی شو د جا معه جها نی؛ پا کستا ن و افغا نستا ن میتوا نند از زیر بارمشکلا ت نیم قرن رها ی یا بند و برای حا کمیت پا یدارقا نون  وتو سعه ثبا ت کا  رها ی مثبتی انجا م شود .

اما در افغا نستا ن تب قد رت طلبی نسبت به هر زما ن دگر در ضمیر گردا نند گا ن چر خ سیا ست با لا بو د ه و کمتر کسی به فکر مدیر یت رویدا د ها با دید نو است .

علی ای حا ل ما اگر بخوا هیم از وضعیت مو جو د به یک وضعیت مطلو ب بر سیم

شرا یط مسا عد برا ی فر صت سا  زی است . در صو رتیکه تب قد رت خو اهی عقلا نیت ما را زیر آما ل پست قرار ندهد ؛ در غیرآن فردا ما چنین فر صتی را نخوا هیم داشت .

  تاريخ : سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۲ | 9:19 | نویسنده : سیرو س احمد |
حضو ر جا معه جها نی در افغا نستا ن به ایجا د فر صت در جهت ساختا ر سا زی مبا رزه باترو ریزم وایجاد رو ا بط با یدار با جا معه جها نی است . حضور امر یکا در افغا نستا ن به این معنا است که نه تنها امریکا با روحیه مسوو لا نه با سا زما نها ی رادیکا ل در مواجهه است ضمنا هم بیما نا ن منطقه یی و بین المللی امریکا مبا رزه با ترو ریزم را نه تنها ما مو ریت بلکه یک تعهد دوا مدار در راستا ی ایجا د ثبا ت دوامدار الزا می میدانستند .

اما انکشا فا ت اخیر به خصو ص قرا بت ایرا ن با امریکا و بی تفا و تی امر یکا در برا بر مسا یل سوریه به وضا حت اشکا ر میسا زد که امر یکا از کنش ها ی را دیکا لی سعو دی و مصر نا را ض بو د ه و در گزینش متحد ایند ه اش در خا ور میا نه میخوا هد به تغییر اساسی مبا در ت کند . زیرا قرا بت امر یکا با سا زما نها ی رادیکا ل سنی در فرا یند نیم قرن گذشته نتا یج ذیا ن با ر برا ی امر یکا داشته و نتیجه ان حضو ر نیرو مند سا زما نها ی را دیکا ل در خا ور میا نه افریقا و با کستا ن شد ه است .اما تشییع با قرا ئت عقلا نتری که از رویداد ها ی سیا سی دارد میتوا ند قرابت و بستر مشترک توام با لیبرالیزم بسازد .هر چند مو قف اسرایل سعو د ی و تر کیه در قبال انکشا فا ت اخیر رو شن است اما امر یکا با چر خش بی سا بقه در اتخا ذ سیا ست جدید تو جه چندا نی به نگرا نی انها ندا شته و با ایرا ن نزد یک شد ه است .اگر این فرا یند بد ون موا نع بیشرفت کند افغا نستا ن با گذ شت زمان اهمیت خود را از دست داد ه زیرا حد اقل سا لیا نه امر یکا بیست و شش ملیا رد دالر در افغا نستا ن با ج و خرا ج جنگ را تا مین میکند .

در صو رتیکه را بطه امر یکا با سو ریه ایرا ن و سا یر کشو ر ها ی نفت خیز خا ور میا نه تا مین شود سا لیا نه به ارزش هزار ا ن ملیا رد دالر برا ی چهل ملیون  انسا ن که در امر یکا زیر خط فقر اند هزینه کا ر و زند گی میسا زد .تاريخ : پنجشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۲ | 7:15 | نویسنده : سیرو س احمد |
حضو ر جا معه جها نی در افغا نستا ن به معنا ی ایجا د فر صت در جهت ساختا ر سا زی مبا رزه باترو ریزم وایجاد رو ا بط با یدار با جا معه جها نی است . حضور امر یکا در افغا نستا ن به این معنا است که نه تنها امریکا با روحیه مسوو لا نه با سا زما نها ی رادیکا ل در مواجهه است ضمنا هم بیما نا ن منطقه یی و بین المللی امریکا مبا رزه با ترو ریزم را نه تنها ما مو ریت بلکه یک تعهد دوا مدار در راستا ی ایجا د ثبا ت دوامدار الزا می میدانستند .

اما انکشا فا ت اخیر به خصو ص قرا بت ایرا ن با امریکا و بی تفا و تی امر یکا در برا بر مسا یل سوریه به وضا حت اشکا ر میسا زد که امر یکا از کنش ها ی را دیکا لی سعو دی و مصر نا را ض بو د ه و در گزینش متحد ایند ه اش در خا ور میا نه میخوا هد به تغییر اساسی مبا در ت کند . زیرا قرا بت امر یکا با سا زما نها ی رادیکا ل سنی در فرا یند نیم قرن گذشته نتا یج ذیا ن با ر برا ی امر یکا داشته و نتیجه ان حضو ر نیرو مند سا زما نها ی را دیکا ل در خا ور میا نه افریقا و با کستا ن شد ه است .اما تشییع با قرا ئت عقلا نتری که از رویداد ها ی سیا سی دارد میتوا ند قرابت و بستر مشترک توام با لیبرالیزم بسازد .هر چند مو قف اسرایل سعو د ی و تر کیه در قبال انکشا فا ت اخیر رو شن است اما امر یکا با چر خش بی سا بقه در اتخا ذ سیا ست جدید تو جه چندا نی به نگرا نی انها ندا شته و با ایرا ن نزد یک شد ه است .اگر این فرا یند بد ون موا نع بیشرفت کند افغا نستا ن با گذ شت زمان اهمیت خود را از دست داد ه زیرا حد اقل سا لیا نه امر یکا بیست و شش ملیا رد دالر در افغا نستا ن با ج و خرا ج جنگ را تا مین میکند .

در صو رتیکه را بطه امر یکا با سو ریه ایرا ن و سا یر کشو ر ها ی نفت خیز خا ور میا نه تا مین شود سا لیا نه به ارزش هزار ا ن ملیا رد دالر برا ی چهل ملیون  انسا ن که در امر یکا زیر خط فقر اند هزینه کا ر و زند گی میسا زد .تاريخ : پنجشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۲ | 7:15 | نویسنده : سیرو س احمد |
من علا قه دارم سه گو نه سخن را بیش از هر سخنی بشنوم . سخنی که از با ب عقلا نیت با شد سخنی که مضمو ن آن  ضجه مظلو می با شد و سخنی که صدا ی واقیعتی را باز تا ب دهد.

تاريخ : سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ | 19:8 | نویسنده : سیرو س احمد |
نلسن مند یلا سیا ه تند یسی که با فکر و اند یشه سفید به حما یت مرد م مبا رزه را اغاز و در همه دورا ن زند گی با منا عت ُ احترا م به وجدا ن عمو می و اتکا به اصل واقیعی بینی در برا بر استبداد حق تلفی و مصا یب بیشما ر مبا رزه و با تجربه کردن ۲۷ سا ل سلو ل زندا ن به رو ی استکبا ر مردا نه ایستضا ح کرد .

قرار است این مبا رز را ه آزادی در روز ها  ی آینده به خا ک سبرده شو د و در مرا سم خاک سبا ر ی او روسا ی جمهور شصت کشور اشترا ک کند . مرا سم که در تا ریخ دفن هیچ مرد هء بسر یت تا این مقیا س سوگوار نداشت . اما مر د م افریقا ۴رو ز است متوا تر می رقصند با ی کو بی میکنند زیرا رهبر وا قعی مر د م به ابد یت بیوسته و در تما م دو را ن زند گی برا ی مد تی کو تا هی برا ی خد مت به مرد مش آرا م نبو د ه است .

شا ید این مرا سم در سها ی تنبهی بسیا ر ی برا ی ذعما خود کا مه و تک محو ر در حوا شی خود دا شته با شد اما از شرمسا ر ی شا ید هیچ دیکتا تو ری جرآ ت  اعترا ف را نداشته با شد.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه هجدهم آذر ۱۳۹۲ | 19:11 | نویسنده : سیرو س احمد |

بتا ریخ هفد ه میزا ن نما یشگا ه کتا ب در شهر کا بل بر گزارشد

در این نما یشگا ه که هفده نا شر اشترا ک کرد ه بو د ، کتب گونه گون در زمینه اد بیا ت ، تا ریخ ،

جا معه شنا سی و ادبیا ت کو د ک به نما یشگذا شته شد ه بود.

در آغا  زاقا ی فیض الله محتا ج ریس انتشا را ت کتب بیهقی در با ره وضعیت تو لید و صنعت چا پ در کشور تو ضیحا ت اراییه نمو د ه گفت: با و جود تلا ش ها ی مثمر نا شرا ن تا اکنون در مو رد تهیه یک مکا ن منا سب برا ی این صنف در شهر کا بل تو جه نه شد ه دو لت برا ی برگزاری نما یشگا ه

ها ی دایمی ضرو ر است یک مکا ن منا سب را در شهر کا بل برا ی آنها تدارک کند.

بعدا  آقا ی فرا هی معین ادار ی وزا رت اطلا عا ت و فر هنگ پیرا مون منا سبت و اهمیت نمایشگاه سخنرا نی نمو د ه گفت : نما یشگاه خزا نی کتا ب که به منا سبت تجلیل و یژه از نو روز 93 است به معنا ی اما د گی و تجلیل با شکوه از سا ل نو است .

امید میرو د تا فرا رسید ن نو روز نا شرا ن به منا سبت تجلیل ویژه از نو رو ز 93 آما د گی گرفته و ما در سا ل آیند ه شا هد چا پ کتب متعدد به منا سبت نو روز و قدر دانی شا یسته از مهما نا ن و در

 آستا نه سا ل نو باشیم.

بعدا آقا ی داکتر عا زم ریس اتحا دیه نا شرا ن در مو رد مشکلا ت و فعا لیت ها ی نا شرا ن

 تو ضحیا ت ارا ییه داشته و از دو لت خواها ن حل مشکلا ت نا شرا ن شد.تاريخ : دوشنبه هجدهم آذر ۱۳۹۲ | 13:32 | نویسنده : سیرو س احمد |
پاکستان در میا ن کشو ر ها ی اسلامی نخستین کشور است،به تسیسا ت هسته یی دست یا فت ، اما دست یا بی به تسیسات هسته ییروحیه اعتماد به نفس پا کستا ن را به دلا یل بسیار تقو یت نکرد . با و جود بی رغبتی و تما یل اشکا ر امر یکا هر اقدا م را که مقدور بود امر یکه در داخل پا کستا ن انجا م داد .مانند حمله به محل مسکو نی اسا مه و بمبارد ما ن مکرر مراکزترو یرزم در داخل جغرا فیا ی پا کستا ن .
اما پا کستا ن فقط به ...
وا کنش ها ی لفظی مبا در ت کرد ه و عملن کو چکتر ین اقدا می در چهت حفظ ابرو ی بر باد رفته خود نکرد . زیرا حما یت امر یکا برا ی حا ل و فردا ی پا کستا ن وا جد ا همیت و یژه بود . در افغا نستا ن بر خی سیا ست گزا را ن به این با ور اند که امر یکا به دلا یل داشتن اهدا ف اسراتیژیک در اسیا ی میا نه ،روسیه و جین مجبو ر است از جعرافیا افغا نستا ن منحیث مو ضع سر پل استفا ده کند . اگر ما رو یداد ها ی دنیا را با دید ژرف تر در خا و ر میا نه بررسی کنیم سالیا نه غرب به ویژه امر یکا هزارا ن ملیارد دالر از مد رک استخرا ج نفت و عرضه سا یر کا لا ی صا دراتی اش از انجا سود میبرد در صو رتیکه در افغا نستا ن سالیانه تنها بیست وشش ملیارد دالر در عر صه تجهیز ،تمو یل و آمو زش نیرو ها ی افغا ن مصرف میکند . نا گفته پیدا است که چهل ملیو ن انسا ن در امر یکا زیر خط فقر بسا ط معا ش و زند گی داشته و این فرا یند در حا ل کسب ابعا د جدید در امر یکا ست.
در صو رتیکه اپید می مز من"مشکل تا مین امنیت افغا نستا ن "د رکو تا ه مد ت نتوا ند مسکن مو ثر پیدا کند غرب و امر یکا به جز رو ند عقب گرد از افغا نستا ن چه گزینه یی را اتخا ذ خواهند کرد .؟ جضور و تداوم جنگ فرسا یشی یا طرح بهانه برا ی خرو ج؟. دو کتو رین ساسی امر یکا به این با ور اند که در صو رت حضور زمان گیر نیرو ها ینا تو این چنگ فر سایشی هزینه بسیا ر میخواهد . هز ینه که بها ی ان ویرا نی تو رم و انفلاسیون شدید در امر یکا با شد ، بهتر آن است عطای این مو ضع سر پل را به لقا یش ببخنشند و ابرو مندا نه معر که را برا ی سر دمدا را ن بی هد ف و بی تعر یف از شرا یط بگزارند.


تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۲ | 8:17 | نویسنده : سیرو س احمد |

 

لحن شر ین لحنی است که محتوا ی مثبت داشته با شد ؛ لحن اگر آرا م با شد و لی مفهمو م و محتوا ی که  نتوا ند برا ی مخا طب با ر معنا ی مثبت را انتقا ل دهد لحن نیست بل که لفا ظی و عوا م فر یبی است

تاريخ : یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۲ | 17:38 | نویسنده : سیرو س احمد |

فقر فر هنگی ؛تداو م استبداد ؛ندا شتن قرآ ٔت از حقو ق شهرو ندی ؛تسلط فرهنگ عشیریی؛اختلا فا ت قومی ؛مذهبی ومدا خله آشکار و پنهان ابر قدرتها در یک قرن اخیر وکشور ها ی همسا یه نخستین مو لفّه اند که سبب شکلگیر ی قدرت ملی شد ه اند . تا زما نیکه ما صا حب قد رت ملی بنا شیم استبداد ما لک سر نو شت ماست .

و طرح واژه ها ی دمو کرا سی ؛آزاد ی بیا ن و حقوق شهرو ند ی در هیچ زمینّه یی کار برد عملی ندارند . و حتا برا ی اکثر مرد م فا قد بار معنا ی اند.تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۲ | 16:12 | نویسنده : سیرو س احمد |

مشاهده در قالب PDF

حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود.افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند. <دکتر علی شریعتی>

اما من فکر میکنم حسین در جستجو ی دو گو نه آب بود ؛ اگر آب بیرنگ و بو ذایقه را برای تشنگان کربلا میخواست آب که در ما هیت آن ابرو ؛تقوا وطها رت بود میخوا ست آنرا برای من و ما تفویض کند تا ذات پا ک ما و من در گندآ ب گمرا هی غر یق نشود و من ما خسر الدنیا والا خرةشمرد ه نشو یم.

بلی !

هر چند مد تها ست حرفه گزار ش نو یسی را برا ی همکا را نم تفو یض کرد ه و گا ه نا گاه به نوشتن رویداد ها ی مبا در ت میکنم که د روا قع همه برا ی دل مشغو لی اند تا زمان به صو رت هد رمصر ف  و دگر هیچ.

اما تجلیل از رو ز عا شورا در وزا رت اطلا عا ت فر هنگ و ارایه چند دید متفا و ت که عصا ر ه قرآت اقا ی داکتر رهین وزیر اطلا عات و فر هنگ ؛ داکتر نیا ز ی و ریس بنیاد حسینیه  از عا شورا بود مرا وا دا شت تا در روز عا شورا در شهر بگردم و با عنیت رویکرد و تلقی مرد م از بر گزا ری عا شورا از نو بخوا نم .

فر هنگ عا شورا از هر زا ویه که حلا جی شود تبین و تصو یر ان بد ون شک به معنا ی احترا م به اراده ؛نفر ت از انا نیت وگستر ش عدا لت ا جتما عی مفهو م دارد . اما به هر غا یه و انگیزه یی که بو د ه در فرا یند تا ریخ این فر هنگ تا حد ی از بستر طبعی خود عدو ل نمو ده و رنگ و زنگ سیا سی کسب کرد ه است .

 این رنگ و زنگ سیا سی مو جب ان شد ه تا بر چسب ها ی با پندا ر ها ی کج بر جنب و جنا ح این رو یداد بخیه کنند و این رو یداد با همه عظمت و تقد س خود رنگ و زنگ متفا وت بگیرد.

سینه زنی ؛ خو نریزی ها و نوحه گری ها ی گو ش خرا ش در گذ شته نا شی از این رنگ و زنگ بو د ه است .

اما تا انجا که امسا ل من نحوه بر گزا ری از این رو یداد را در وزا رت اطلا عا ت فر هنگ ؛مسجد خا تم النبین ؛تکیه خا نه چندا ول مسجد فاطمة <ز>دید م رنگ و پیرا یه عر فانی و متفا وت با سالها ی دگر داشت .

در شهر در جایگا ه ها  ی منا سب غر فه ها ی ویژه جهت ارایه اب و نو شا به و شیر برای مرد م تدارک شد ه بو د .از ازدحام ترا فیک و سینه زنی در چها ر سو قها خبر ی نبو د و حتا از بلند گویها ی مسا جد و منابر اوا ی تند و لحنها ی .. . به بیرو ن را ه نکشیده بود .

در داخل تکا یا مسا جد و سا یر محلا ت معین این رو ز فقط پیا مش را به کسی داد که خوا هان پیرو ی از را ه حسین بود وبس.

 تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۲ | 12:3 | نویسنده : سیرو س احمد |

امروز پنجه دقیقه فکر کنید که برا ی ایند ه کدا م کا رها در او لو یت قرار دارند

برای اجرای کا رها ی مهم بر نا مه اجرا یی بسا زید

چها ر روز متوا تر و هر روز ده دقیقه پیرا مون یا فتن راه حل برا ی عملی کرد ن اهداف مهم فکر کنید .

بزرگترین هد فی که تا یکسا ل ایند ه زند گی شما را دگر گو ن میکند ان را مشخص سا زید

برا ی مد ت ده دقیقه راه ها ی دستیا بی به این هد ف متعا لی بررسی کنیدتاريخ : شنبه یازدهم آبان ۱۳۹۲ | 6:35 | نویسنده : سیرو س احمد |

پر و رش ذهن

اگر میخوا هید ذهن فعا ل مثبت نگر و  خلا ق دا شته با شید به چند پیشنا د اتی تو جه فر ما ید

یک =کنا ر گذا شتن دید ه منفی و تلقین دید شا د شخصیت شما را دگر گو ن میکند

دو = در دنیا ی امرو ز بیشتر ین زما ن زند گی ما در برا بر ما نیتور کمپو تر مصر ف میشود کو شش کنید در فا یل  دو سیه ها ی کمپیو تر  اطلا عا ت مفید ذخیره شو د . تا ورودی و خرو جی ما بدا خل دو سیه ها معنا بخش با شد .

سوم =توا نا ی گفتگو ی معنا بخش با خو د را در خو د ایجا د کنید .خود را انتقا د  خود را تشو یق و به خو دفن  تمر کز را تلقین بدهید .

سوم= به قو ل برا یا تریسی تنا سب ذهنی ما نند تنا سب اندا م است هما نطو ریکه تنا سب اندا م شما با

مما رست و و رزش منظم میشو د ذهن خو د را  به ر استگو ی را ست اند یشی و بینش ها ی متکی به عقلا نیت هدا یت بد هید .

چها رم= با کسا نیکه در محیط کا ر زند گی میکنید توانا ی تعا مل اعتماد جو شش و مثبت اند یشی را هر وز تلقین  تکرار و تمرین کنید.

پنجم = در مصر ف غدا ها ملتفت با شید به قو ل ابن سینا غذا خو ب شا دابی  نشا ط و ارامش ما  را  مضا عف میسا زد اگر اقتصاد شما خوب نیست در کشو ر ما سبزی  سیب کدو زرد ک نخود ولوبیا

 فروا ن است مصرف موا د را که گفتم سر شار از کا لو ری اند .

امرو ز فقط پنج پیشنها د داشتم و فردا پنج پیشنها د دگر را خواهم گفت تا فردا بدرودتاريخ : جمعه دهم آبان ۱۳۹۲ | 11:4 | نویسنده : سیرو س احمد |

اگر حد و د ثغو ر جغرا فیا ی دو ستی بر مبنا ی هد ف  و انگیزه خا صی تعر یف نشو د  پیو نددو ستی بی معنا نا پا یدار و بی هد ف است .

پیش از تا مین روا بط دو ستا نه باید هد ف حد ود و ثغور دوستی تعر یف شود . اگر در پیو ند دو ستی ما نتوا نیم معنا و هد فی را تعریف کنیم اینو ع

دو ستی نا پا یدار زو د گذر و فصلی بو د و درشکلگیر ی ان عنا صر ذو ق  عا طفه  نقش داشته اند .تاريخ : جمعه دهم آبان ۱۳۹۲ | 8:36 | نویسنده : سیرو س احمد |

راز مو فقیت

کلید او ل

درمو رد صحت تان تو جه کنید  ورزش و کار فزیکی ساد ه تر ین راه برای حفظ سلا مت است.

شغل را که ما مو ر انجا م ان هستید بر ان مسلط شو ید

و روابط  خو د را با محیط پیرامون کا ر تان بهبو د بخشید.تاريخ : پنجشنبه نهم آبان ۱۳۹۲ | 7:17 | نویسنده : سیرو س احمد |
 
بد خشا نیها در صد سا ل ا خیر هیچ گا هی تجر به وفا ق، همد لی و توا نا ی جوشش را با هم نیا فته اند . انها ی که شعا ر وفا ق و اتحا د را ضجه میزنند در وا قع خود شا ن با نیا ن افترا ق اند .
در چهل سا ل که من در این خطه حضور فز یکی و شنا خت عینی از مرد م ،رو شنفکرا ن و سا یر جر یا نها دارم مسبب همه مشکلا ت موجود رو شنفکر و شبه روشنفکروجر یا نها ی سیا سی در بد خشا ن بو د ه...
است .
در زما ن تجا وز اتحا د شو روی که میبا یست به انگیزه تسلط اشغا ل و فقر با هم متحد با شیم ما به شد ت مو لفه تشدد و پرا کند ه گی را تجر به کردیم . حضو ر نیرو مند حز ب اسلا می ، جمعیت، وابستگا ن جریا نها ی چپ و سا زما ن سازا ،نه تنها در جهت ا یجا د وفا ق برا ی مردم مو ثر بو دند بلکه در تا ریخ مو جو د یت بد خشا ن مشکلا ت به نرد با نها ی رسید ودر نتیجه هزا را ن جوا ن بد خشا ن قر با ن اهدا ف شد که پیا مد ش هزا ران بیو ه و یتیم در بد خشا ن بود .
با و جود آ نکه 12 سال از ایجا د جو جدید در کشور می گزرد ، متا سفا نه تا اکنون مظا هر و فا ق و اتحا د در بد خشا ن کو چکتر ین رو ز نه یی را برا ی حضور خو د نیا فته و تا اکنون هستند بزرگا نی که برا ی تحکیم منا فع خود در جهت گمرا ه کرد ن مرد م پیشتا ز اند .
تکلیف و التزا م جوا نا ن :
اگر پیرا مون انگیزه وا بستگی نسل دیرو ز به فلا ن ایزم و ایدیو لوژی مکث کا ر شنا سا نه شود بعید به نظر می آید ده تن بتا سی از برداشت اگا ها نه به هرم جر یا نیی چسپید ه با شند .
در سبک وا بستگی ما به نها د ها ی سیا سی مو لفه فقر ، عقد ه ها ی کور ،قرا بت ها ی قو می ،نبو د تعر یف از شرا یط اجتما عی به شد ت اثر گزا ر ی دا شت .
به شمو ل استا د ربا نی شهید ،فقید محمد طا هر بد خشی ،زند ه یا د با عث و حتا منصور ها شمی هیچکدا م بر مبنا ی نیاز سنجی از سطح منا سبا ت سیا سی جا معه محور ها ی سیا سی را ایجاد نکرد ه اند .
اینکه بعد ها در درو ن سا زما نها با در ک بردا شت از مشی جریا ن پا سدار منا فع جر یا ن ها شدند بحثی است که در این نبشته جا ی مداقه ندارد .
اما در نتیجه انچه را که ما در سی و سه سا ل گذ شته تجر به کرد یم نفوذو حضور مولفه افترا ق در میا ن روشنفکرا ن ،شبه رو شنفکرا ن و حتا رو ستا نشینا ن بد خشا ن است .
نسل جد ید بد خشا ن با و جود مشکلا ت که دارد در تفکیک ، شنا خت و حلا جی رویدادها با کنش مسوو لا نه تر
توا نا ی پژوهش و کنکا ش در حو ل حو ش رویداد ها را دارد . نسل جوا ن بد خشا ن در جهت تعر یف از منا سبا ت
کنو نی جا معه ما با دنیا با سبک طراز تر و بکر تر میتوا ند به عمق رویداد ها نقب بزند و نسل جوا ن به دلیل انکه شم افترا ق را شنیده و در عمل ندید ه میتواند با انعطاف پذیر ی با رویداد ها بر خورد کند .و نسل جوا ن انر ژ ی جوانتر دارد میتوا ند با خلا قیت بر سر دعوا ها ی گزشته خط صلیب بکشد و بدخشا ن و ایند ه ها را از شر ش نجا ت دهد .
ما موریت نسل که پیا مبر افترا قست :
نسل که پیا مبر افتراقست خا ضعانه بپذیرد که مر تکب شکست ، افت و خیز ها ی فراوا ن شد ه اگر به سبک گذشته به ما مور یت خود ادامه دهد مکر ر مرتکب خطا میشود .
تفو یض مسو و لیت به نسل که دنیا ، رویداد ها و ارزشها را به نر خ رو ز میشنا سد مبر م تر ین ما موریت آن است ، اگر د راین راستا دست بکا ر نشود و عوا طف مر د م را به ملعبه بگیر د مسوو لیت ها ی فردا به دو ش او خواهد بود .
نحو ه ما مور یت ، مد یر یت زند گی وسیا ست با سیا ق مسبو ق کا ر یست که نه کمک به مرد م میکند و نه به روشنفکر امرو ز ، اگر نحو ه مد یر یتها ی گذ شته با دقت برر سی کنیم خطا اندر خطا مکرر کرد ه ایم .
لهذا تشر یک مسا عی میا ن نسل دیرو ز و امرو ز یکی از او لو یتها ی ست که میتوا ند درراستا ی کسب ا هدافما ن ما را همکا ر ی کند .
نتیجه گیر ی و پیشنها د :
در بد خشا ن چها ر طیف در سی و سه سا ل گذشته رقیب ورفیق بو ده اند این رفقا و رقبا در میا ن هم مکر ر به نفع تحکیم منا فع گرو هی جنگید ه و در نها یت هیچکدا م فا تح میدا ن نبود ه اند . حضور خا نم نیلو فر ابراهیمی خانم کوفی ، شا ه عبد الا حد ، اقا ی پدرا م با گرایش ها ی چپی و اقا ی مجددی ،پیما ن ،سودا و سا رنوا ن صا حب به این معنا است که چپ و را ست در بد خشا ن جایگا ه مرد می دارد و این همه بد خشا نی اند .
با در نظردا شت همین پارادوکس، خلقی که دستش به خون کسی آلو د ن نیست در میا ن مر د م بد خشا ن جایگا ه دارد ، ستمی که با پا ی عواطف و احسا س شتابنا ک مسلح نیست میتوا ند مد عی با شد که د رمیا ن مرد م جایگا ه دارم و حساب جمیعت و حزب هم رو شن است که هر کد ام با حمایتی متفا و تی مرد می در بد خشا ن پایگا ه مرد می دارند .
لهذا د رشرا یط کنونی تشدید پرو سه اتحاد میا ن این اهرا م کا ریست کمی ریسک دار و لی ممکن .و اگر دید گاه ها ی غضب آلود و عا طفی خود را یکسو گزا ریم میتوا نیم مسا عد تر ین بستر وفاق را برا ی نسل نو تدارک و بد خشا ن را از شر مصا یب موجود نجا ت دهیم . با تفو یض مسوو لیت برا ی نسل نو مهمترین ما مو ریت و مسوو لیت تا ریخی را انجا م دهیم.


تاريخ : پنجشنبه دوم آبان ۱۳۹۲ | 9:17 | نویسنده : سیرو س احمد |

یوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که از مجموع کسانی که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بودند، صلاحیت ده نفر از سوی این کمیسیون تائید شده است.

آقای نورستانی در یک کنفرانس خبری گفت صلاحیت افراد (نامزدان) براساس قانون انتخابات افغانستان بررسی شده و علاوه بر آن در مورد تابعیت افراد از وزارت امور خارجه افغانستان اطلاعات لازم را بدست آوردیم."

رئیس کمیسیون انتخابات، افغانستان افزود کسانی که صلاحیت شان تائید نشده می توانند با مراجعه به کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی، مساله را پیگیری کنند.

کسانی که در فهرست ابتدایی تائید شده اند به این شرح اند:

 • عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی و نماینده پیشین مجلس.
 • اشرف غنی احمدزی، مسئول پیشین برنامه انتقال مسئولیت ها از ناتو به نیروهای افغان.
 • عبدالله عبدالله، وزیر خارجه اسبق و رهبر ائتلاف ملی.
 • عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع پیشین.
 • هدایت امین ارسلا، مشاور ارشد پیشین حامد کرزی.
 • زلمی رسول،وزیر پیشین خارجه
 • قطب الدین هلال، رئیس پیشین کمیته سیاسی حزب اسلامی به رهبری گلبدالدین حکمتیار.
 • قیوم کرزی، برادر رئیس جمهور کرزی
 • گل آقا شیرزوی والی پیشین ننگرهار
 • و سردار نادر نعیم، نوه برادر سردار داوود خان.

فهرست نامزدان رد صلاحیت شده

 • انورالحق احدی
 • سید اسحق گیلانی
 • عزیزالله لودین
 • فضل کریم نجیمی
 • خدیجه غزنوی
 • بسم الله شیر
 • سرور احمد‌‌زی
 • حمید‌الله قادری
 • داوود سطان‌زوی
 • حشمت‌غنی احمدزی
 • نادرشاه احمد‌زی
 • دکتر فاروق اعظم
 • سلمان علی دوست‌زاده
 • عبد الهادی دبیر
 • داور احمد نادی
 • نور الرحمان لیوال

* دل آقا کوهدامنی، یکی دیگر از نامزدان چند هفته قبل به دلیل کمبود اسناد کافی رد صلاحیت شده بود.

بر اساس این فهرست، شانزده تن از کسانی که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند، از فهرست نهایی حذف شدند. این فهرست قرار بود روز شنبه اعلام شود اما کمیسیون مستقل انتخابات در پایان روز شنبه اعلام کرد که برای اعلام فهرست ابتدایی نامزدان آماده نیست.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت، آنها از وزارت خارجه افغانستان در مورد تابعیت کسانی که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند، معلومات خواسته بودند وزارت خارجه این معلومات را دیرهنگام در اختیار آنها قرار داده است.

بر اساس قانون اساسی افغانستان کسی که تابعیت دوگانه داشته باشد، نمی تواند خود را بعنوان رئیس جمهوری یا معاون او نامزد کند.

بر اساس قانون افغانستان، پس از اعلام فهرست ابتدایی، نوبت به بررسی کمیسیون شکایات می‌رسد و اگر کسی علیه یکی از نامزدان و یا معاونان او شکایت داشته باشد، توسط این کمیسیون بررسی می‌شود.

پس از پایان این بررسی ها، فهرست نهایی نامزدان منتشر و زمان دوماهه مبارزات انتخاباتی رسما آغاز می شود.تاريخ : سه شنبه سی ام مهر ۱۳۹۲ | 17:9 | نویسنده : سیرو س احمد |

یوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که از مجموع کسانی که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بودند، صلاحیت ده نفر از سوی این کمیسیون تائید شده است.

آقای نورستانی در یک کنفرانس خبری گفت صلاحیت افراد (نامزدان) براساس قانون انتخابات افغانستان بررسی شده و علاوه بر آن در مورد تابعیت افراد از وزارت امور خارجه افغانستان اطلاعات لازم را بدست آوردیم."

رئیس کمیسیون انتخابات، افغانستان افزود کسانی که صلاحیت شان تائید نشده می توانند با مراجعه به کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی، مساله را پیگیری کنند.

کسانی که در فهرست ابتدایی تائید شده اند به این شرح اند:

 • عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی و نماینده پیشین مجلس.
 • اشرف غنی احمدزی، مسئول پیشین برنامه انتقال مسئولیت ها از ناتو به نیروهای افغان.
 • عبدالله عبدالله، وزیر خارجه اسبق و رهبر ائتلاف ملی.
 • عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع پیشین.
 • هدایت امین ارسلا، مشاور ارشد پیشین حامد کرزی.
 • زلمی رسول،وزیر پیشین خارجه
 • قطب الدین هلال، رئیس پیشین کمیته سیاسی حزب اسلامی به رهبری گلبدالدین حکمتیار.
 • قیوم کرزی، برادر رئیس جمهور کرزی
 • گل آقا شیرزوی والی پیشین ننگرهار
 • و سردار نادر نعیم، نوه برادر سردار داوود خان.

فهرست نامزدان رد صلاحیت شده

 • انورالحق احدی
 • سید اسحق گیلانی
 • عزیزالله لودین
 • فضل کریم نجیمی
 • خدیجه غزنوی
 • بسم الله شیر
 • سرور احمد‌‌زی
 • حمید‌الله قادری
 • داوود سطان‌زوی
 • حشمت‌غنی احمدزی
 • نادرشاه احمد‌زی
 • دکتر فاروق اعظم
 • سلمان علی دوست‌زاده
 • عبد الهادی دبیر
 • داور احمد نادی
 • نور الرحمان لیوال

* دل آقا کوهدامنی، یکی دیگر از نامزدان چند هفته قبل به دلیل کمبود اسناد کافی رد صلاحیت شده بود.

بر اساس این فهرست، شانزده تن از کسانی که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند، از فهرست نهایی حذف شدند. این فهرست قرار بود روز شنبه اعلام شود اما کمیسیون مستقل انتخابات در پایان روز شنبه اعلام کرد که برای اعلام فهرست ابتدایی نامزدان آماده نیست.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت، آنها از وزارت خارجه افغانستان در مورد تابعیت کسانی که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند، معلومات خواسته بودند وزارت خارجه این معلومات را دیرهنگام در اختیار آنها قرار داده است.

بر اساس قانون اساسی افغانستان کسی که تابعیت دوگانه داشته باشد، نمی تواند خود را بعنوان رئیس جمهوری یا معاون او نامزد کند.

بر اساس قانون افغانستان، پس از اعلام فهرست ابتدایی، نوبت به بررسی کمیسیون شکایات می‌رسد و اگر کسی علیه یکی از نامزدان و یا معاونان او شکایت داشته باشد، توسط این کمیسیون بررسی می‌شود.

پس از پایان این بررسی ها، فهرست نهایی نامزدان منتشر و زمان دوماهه مبارزات انتخاباتی رسما آغاز می شود.تاريخ : سه شنبه سی ام مهر ۱۳۹۲ | 17:9 | نویسنده : سیرو س احمد |
خزا ن خسته می آید دلم تنگ
شود این رنگ پیرا مون کم رنگ
شقا یق از بسا ط باغ کو چید
همه تند یس تا ک ما ست آژنگ


تاريخ : سه شنبه سی ام مهر ۱۳۹۲ | 10:54 | نویسنده : سیرو س احمد |

این رو یداد  مهم نیست که سطح دید و درا یت ما از زند گی زما ن و مکا ن در کدا م نرد با ن است . مهم این است فرا یند تو سعه با  زسا ی و نو سا زی دنیا بیشتر از سرعت نو ر در حا ل حر کت است . و بخشی از دنیا تو سعه یا فته با این حر کت همگا م و هم نبض و هم نفس است.

 و لی با د ریغ که فرا یند حر کت من و محیط من همرا ه با سطح دید گا ه فلا ن رهبر است  که گو ی رهبر ی را به استمداد تفنگ به دست او رد ه  و نسبت به فرا یند حر کت انسا ن ها ی خلا ق شهر ما را تون  کو چکتر ین ایده یی ندارد .

اگر من محکو م به اید ه گر فتن از شگر د این رهبر عا صی و عقب ما ند از زما ن با شم در یغ به حا ل و  ایند ه پسرم .تاريخ : شنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۲ | 18:5 | نویسنده : سیرو س احمد |
عید قر با ن مبا رک به انها ی که برا ی حلو ل عید منتظر اند نه برا ی انها ی که هر با مداد و شا مگا ه عید دارند و در وا قع عید در قا مو س انها فا قد با ر معنا شد ه است.ما نند شیخ و شحنه شهر دار و داد ستا ن که هر سه بسا ط ما را قا پید ند و برا ی خود تما م زند گی را عید سا ختند.


تاريخ : دوشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۲ | 12:45 | نویسنده : سیرو س احمد |

چرا رو ز های عید تما شا یی اند

اعتما د به نفس انسا ن تا هنگا می متمر کز و استوا ر است که حو زه ار تبا ط انسا ن در حو زه منا سبا ت اجتما عی با اقشا ر و اصنا ف گو نه گو ن تا مین و انسا ن با این

 اصنا ف منا فع نز د یک دا شته با شد .

به هر پیما نه ای که ما مو فق به حفظ و تقو یت این منا سبا ت مبا در ت بو رزیم  به هما ن پیما نه زند گی معنا بخش  زیبا  تما شا یی و سر شا ر از لذ ت است . اما بر عکس اگر نتوا نیم این منا سبا ت در حو زه ها ی متعدد تقو یت و حفظ کنیم زند گی زیبا ی و معنا بخشی خود را  از دست مید هد .

یکی از ممیزه ها ی جذ ا ب و تما شا یی که با عث استقبا ل از عید میشو د تا مین ارتبا ط در رو ز ها ی عید با اصنا ف متعدد است .

لهذا  از افت ها ی که در وقت پیر ی دا منگیر فر د میشود  قطع این روا بط با حو زه

 پیرا مو نی بو د و فرد با گذ شت زما ن اعتما د به نفس را از دست مید هد و در اخر اهسته اهسته را ضی به پذیر ش مر گ میشو د .

 تاريخ : دوشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۲ | 8:32 | نویسنده : سیرو س احمد |

عید میا ید بسا ط و سفره  را رنگین کنید

بر حلو ل عید ما تم پیشگا ه تحسین کنید

چند رو ز ی ضیف میبا شد حلو ل عید نو

بعد از ان با ما تم و اندون خود تمر ین کنید  

 شا دی اکنون  یک متا ع عا ریت با شد بدا ن

خا نه را کا شا نه رابا خند ه ها تزیین کنید

سا قیا امشب بد ه یک جرعه را در کا م من

شیخ را ارام سازید و به او نفرین کنید

 گر متا ع زند گی یک عید با شد بهر من

امشبم در قبر برد ه بر سرم تلقین کنید

من تما م عمر محتا جم به عیش و اشتی

عید دارا ن یک تر حم بر من مسکین کنید

 

 

 تاريخ : یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۹۲ | 16:18 | نویسنده : سیرو س احمد |

شب امد ه است  گلو ی  رو ز بسته شد ه

شا عر زطلسم شا م و شب خسته شده

این شهر غر یب  خسته از افت و درد

با جا ده رو ز روزنش بسته شدهتاريخ : جمعه نوزدهم مهر ۱۳۹۲ | 19:34 | نویسنده : سیرو س احمد |

کار کافی نیست   زمین کا فی نیست  معرفت

کا فی نیست و صد سا ل زند گی

 هم برای معرفت ابعاد زند گی کافی نیست.

برای در ک مفا هیم این سه کلمه سه بار خواند ن

کا فی نیستتاريخ : جمعه نوزدهم مهر ۱۳۹۲ | 10:23 | نویسنده : سیرو س احمد |

گزارش سفری از نمایشگاه کتاب ترکمنستان

       بتأسی از دعوت رسمی ترکمنستان،  جهت اشترا ک در نما یشگا ه بین اللملی یک هیأت چهار نفری که در ترکیب آن آقای اجمل عازم رئیس ناشران خصوصی، فیض الله محتاج رئیس انتشارات کتب بیهقی شامل بود بتاریخ 1/7/1391 ساعت 6 بامداد در میدان هوایی عشق آباد  مورد استقبال کارمندان وزارت رسانه های کشور ترکمنستان قرار گرفت.

       نمایشگاه که به ابتکار وزارت رسانه های ترکمنستان بر گزار شده بود، از 27 کشور آسیایی، اروپایی و امریکایی ناشران دعوت شده بود.

زندگی در عشق آباد:

        آنچه را که در  تواریخ نسبت به موقعیت، جمعیت و اقتصاد ترکمنستان خوانده بودم، با چشمدیدم بسیار متفاوت بود، عشق آباد از نگاه مهندسی تفاوتی چشمگیری با دوبی، تهران، اسلام آباد  و حتا انقره دارد.

      در کل جغرافیا یی  ترکمنستان که بیش از شش ملیون جمعیت زندگی دارند، اکثر  با شند گا ن ان زندگی مرفۀ داشته و عشق آباد از نگاه امنیت، پاکی و اقتصاد شهری است مدرن و مردمش همه صاحب شغل و کار اند.

      شهر جدید عشق آباد که بازسازی و مهندسی آن از سال 2009 آغاز شده، کار اعمار آن به شدت جریان داشته و تمام ساختمان های که جدید اعمار شده اند، با مهندسی متفاوت و نهایت زیبا چهره بر رخ مسافر نو وارد می کشانید.

نقش زن در ترکمنستا ن

زنا ن تر کمن در جهت تو سعه اقتصا دی نقش سا زنده متبا رز و فعا لتر نسبت به مردا ن دارند. زن تر کمن در تجا رت و با ز سا ز کمنستا ن بیشتر از مرد ان حضو ر چشمگیر دارد. زن تر کمن د رنقش مر بی مادر و گردانند ه چر خ اقتصاد سهم برازنده  و تا ثیر گزار دارد .

      یکی از ممیزه ها ی جذاب و قابل توجه در ترکمنستان، مشغول بودن همه مردم بکار است.

زنان ترکمن در جهت تقویه و رشد اقتصاد تر کمنستان سهم شایسته دارند، در فابریکه ها، صفایی شهر، امور آموزش و پرورش و حتا مسایل فرهنگی نقش زنان برجسته تر از نقش مردان است. عشق آباد صاحب مطبعه مدرن است که از نگاه تولید نسبت به کشور های همسایه مصروف خدمات متفاوت است، زمانیکه از مطبعه دیدن کردیم اکثر کارمندان آن زنان بوده و حتا بیش از ده فیصد مردان در این مطبعه بزرگ مصرو ف کا ر نبود.

نمایشگاه کتاب:

         بتاریخ 2 میزان نمایشگاه کتاب در کاخ مربوط به وزارت رسانه ها ساعت 9 بجه به وقت محل برگزار شد، پیش از مراسم افتتاح به پیشواز مهمان گروه های موسیقی، رقص محلی و پیشکش نان بومی به مهمانان آغاز شد.

 

در جریان برگزاری نمایشگاه که وزیر رسانه ها و معاون رئیس جمهور خانم آرزوگل بعد از سخن رانی از تما م غر فه ها ی دا خلی و خا رجی با ز دید و با شکیبا ی و حو صله در مورد وضعیت کتا ب در کشور ها ی دگر از غرفداران مهما ن استسفا ر  میکر دند .

        در نمایشگاه کتاب نه تنها کتب کشورهای اشتراک کننده در غرفه ها جا بجا شده بود بلکه از کشور ترکمنستان در همه بخش ها مانند صنعت نساجی ملی، ماشین های تولید شده در ترکمنستان و همه تولیدات کشور ترکمن در غرفه های ویژه به نمایش گذاشته شده بود.

بخش کتاب و نشریه های ترکمنستان:

             در غرفه های ترکمنستان کتب متعدد در حوزه های تاریخ، فرهنگ، تکنالوژی، ساینس و اقتصاد تعبیه شده بود، اما یکی از غرفه ها که توجه مرا به خود معطوف کرده بود، آثار که صد  ها سال پیش در ترکمنستان تولید شده و مردم ترکمن منحیث مفاخر اجداد به آن ارزش خاص قایل بودند.

        این آثار که  با رسم الخط عربی و دری نگارش یافته بودند، محتوأ ان برای ما مفهوم جذاب داشت. متون صد ها سال پیش که در بخارا و ترکمنستان به حلۀ چاپ آراسته می شد، بزبان دری و رسم الخط عربی و زبان ترکمنی بوده است.

کتاب های که بزبان ترکمنی نوشته شده اند، برای دری زبانان مفهوم اما برای ترکمن ها مطالعه آن اشکال دارد.

دوسه کتاب را که مطالعه کردم متون ترکمنی به شدت متأثیر از زبان دری بوده و حتا در یک جمله 14 کلمه یی هشت واژه آن دری بود.

       این میراث به را ستی شهادت میداد که زبان دری روز گاری نه چندان دور زبان تعامل ، تفاهم و کمونیکشین در میان مردم آسیایی بوده است.

موزیم ترکمنستان:

             با وجود انکه ترکمن ها در فرایند تاریخ، تاثیر قابل توجه یی در مدنیت شرق داشته اند، اما موزه ترکمنستان بسیار غنی از آثار تاریخی نیست، زمانیکه در کابل و تهران به آثار موزه ها مکث شود، سلسله تباری نسل های متعدد به هزاران سال پیش با هم گره میخورد.

اما در موزه ترکمنستان اکثر آثار که موجود است گذشته تاریخی آن به هزار سال پیش پیوند، ندارد، ممکن در زمان تجاوز اتحاد شوری و سوسیالیستی آثار باز مانده نیاکان ترکمن ها از بین رفته باشد.

         اما با وجود انکه در داخل موزه آثاری با پیشنۀ دراز وجود ندارد، منهدسی موزه در نهایت زیبای بوده و کمتر کشور منطقه صاحب یک چنین موزه قشنگ و زیبا است.

        تاریخ به راستی گواهی میدهد که تمدن گذشته ترکمن ریشه عمیق در دل تاریخ داشته، و آثار باز مانده ترکمن در ایران، افغانستان ، هند، پاکستان و حتا ترکیه و بغداد موجود است.

      با وجود انکه این قوم جسور و جهانگشا برای کشورهای دگر مدنیت خود را میراث مانده اما در سرزمین مالوف خود کمتر آثاری از گذشتگان برای دیدن دارد. تاریخ گواهی میدهد که تمدن معمولاً در فرایند تاریخ توسط مردان و مردم جسور، ماجرا جو و جهانگشا به سایر نقاط دنیا انتقال یافته است اما با دریغ که این جهانگشایان ، خود در معرض تطاول و انحطاط قرار گرفته و حتا در برخی موارد هویت خود را از دست داده اند.

غرفه افغانستان در ترکمنستان:

              صنعت تولید کتاب در افغانستان به دلیل حاکم بودن بحران پیاپی بدترین دوره انحطاط و تطاول را از سر خود گذشتانده است.

         اما خوش بختانه با توجه به جو جدید که برای سکتور خصوصی در افغانستان ایجاد شده، امروز صنعت چاپ کتاب وارد مرحله امید وار کننده است.

        سال 1391 افغانستان در نمایشگاه کتاب تهران حایز مقام نخست شد، و در نمایشگاه تاجکستان کتاب افغانستان جایگاه خود را داشت.

       در نمایشگاه ترکمنستان که به کمک صادقانه آقای اجمل عازم 500 عنوان کتاب به شمول صد عنوان کتاب از انتشارات کتب بیهقی انتقال داده شده بود، از نگاه  تنوع محتوایی حایز مقام ویژ ه شد، کتاب افغانستان بعد از گذشت سه دهه بحران موفق شد، راه خود را به سوی بازار جهانی باز و حد اقل این آیده به جهان پیدا شد که افغانستان تازه از زیر باروت و خاکستر تندیس بلند نموده و نسل کنونی به پشتوانه یی کتاب میخواهد، سهم خود را در باز سازی کشور و مدنیت دنیا بجا گذرد.

افزون از تلاش آقای عازم رئیس ناشران جا دارد از تلاش و تکاپوی آقای ایمل که در غرفه بحیث ترجمان ایفا خدمت میکرد، و از محتوایی کتب افغانستان به اشتراک کنندگان نمایشگاه اطلاعات میداد قدردانی شود، تا این نسل با اعتماد به نفس به فکر راهیابی کتاب افغانستان به جهان باشد.

رابطه مردم با دولت در ترکمنستان:

                        مردم ترکمنستان اکثر از کارأیی، قدرت عمل و دلسوزی رئیس جمهور شان نسبت به کشور مدح میکنند.

        در ترکمنستان ضرب المثل مشهوری است که میگویند جای که شاه برود شادی میاید.

من فکر میکردم به دلیل بسته بودن جامعه  شاید اکثر مسایل در مدح رئیس جمهور از باب تفنن باشد، اما به دلیل انکه در ترکمنستان فقر ریشه کن شده و زمینه یی اشتغال به همه مهیا است مردم صادقانه ریئس جمهور خود را مدح میکنند.

        زیرا تأمین شرایط معشیت، تحصیل، حمایت از بزرگ سالان  کو دکا ن و بیمه صحی زمینه ساز آن شده است که مردم از عمق دل  خواهان تداوم کار رئیس جمهور باشند.

عدم پایبندی به علایق بومی:

                     در ترکمنستان با کمتر شخصی رو در رو شدم که از کار کرد، فرهنگ و تاریخ گذشتگان خود یاد کند.

جوانان ترکمن بیشتر در تلاش شناخت نیاز های زمان خود اند، و میخواهند مطابق نرخ روز کار کنند، بخورند تأثر بگذارند و از دنیا بروند. شهر عشق ابا د که از زمره شهر ها ی پا کیزه ارا م و سر شا ر از نعمت های دنیا است مرد ما ن نرم خو  مطیع به قا نون و مهذبی را در متن خود دارد  در نها یت ارامی و امنیت نضبش در حا ل تپید ن است و هر کس در این شهر بسا طی دارد و در ان بساط زند گی ارا م.

 تاريخ : پنجشنبه هجدهم مهر ۱۳۹۲ | 5:42 | نویسنده : سیرو س احمد |

امشب قد ح را بریز سا قی به سرم

از گر د ش چر خ رو ز شب در حذرم

شب کرد ه بسا ط بر سر من هموار

شا ید سحرم بمرد ه من بی خبرم    تاريخ : دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ | 19:41 | نویسنده : سیرو س احمد |
  

فر د ا که نیا مد ه است بی فر یا د یم

در فکر   تعیشش  کنون  دلشا د یم

هر چه که کند فلک ندارم تشو  یش

شا دم که زرنج ما ضی ما ازاد یم   تاريخ : دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ | 19:27 | نویسنده : سیرو س احمد |

پیرو ز انتخا با ت کی خوا هد بود ؟

بصو رت مو ثق فر ضیه با فی ها در مورد پرو ز انتخا با ت کا ر سا ده نیست، زیرا پیرو ز ی نا مزد ا ن کنونی به مسا یل آ تی پیوند نز دین دارد .

-      شهر ت نیک و قا بل قبول برا ی مرد م افغا نستا ن

-      سا بقه خد مت در امو ر ادار ی و دو لت داری خوب

-      حما یت کشو ر ها ی همسا یه و جها ن

-      مد یریت روند اگا هی مرد م  تا آغا ز را ی دهی

-      جذب حما یت شخصیت ها ی ملی و با نفو ذ

-      جذب اعتما د جا معه روحا نیت

-      تشو یق مردم به مشا رکت در انتخا با ت

-      نظا رت و بررسی تیم ها ی دخیل

-      فرا هم کرد ن زمینه ها ی اعتماد برا ی جوا نب  ذیدخل{ سیتیک هو لدرس}

-      یک نیاز سنجی شتابنا ک از وضعیت روا نی مرد متاريخ : دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ | 12:6 | نویسنده : سیرو س احمد |

فهرست نامزدهای ثبت شده در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

نامزدمعاون اولمعاون دوم
۱. عبدالرب رسول سیافمحمد اسماعیلعبدالوهاب
۲. عبدالله عبداللهمحمدخانمحمد محقق
۳. عبدالرحیم وردکعبدالاحد افضلیسید حسین انوری
۴. حشمت‌غنی احمدزیعبدالله برومندمحمد عابد
۵. قطب الدین هلالعنایت الله عنایتمحمد علی سخی‌زاده
۶. دل‌آقا کوهدامنیزلمی همرازتورپیکی عزیزی
۷. سیداسحق گیلانیذکریا نورزیشیماعصمتی
۸. فضل کریم نجیمیصابر تمکینسوسن حاجتی
۹. بسم الله شیرمحمد حسن توحیدیاسکندر خان حسین
۱۰. اشرف‌غنی احمدزیعبدالرشید دوستمسرور دانش
۱۱. سرور احمدزیعبدالرحمانانجنیر قریشی
۱۲. حمیدالله قادریمحمدعارف بره‌کیحمیرا حقمل
۱۳. سردار محمد نعیمتاج محمد اکبرعزیزالله پویا
۱۴. زلمی رسولاحمدضیا مسعودحبیبه سرابی
۱۵. داوود سلطانزویاحمد سعیدیفاطمه سادات
۱۶. قیوم کرزیوحیدالله شهرانیابراهیم قاسمی
۱۷. گل‌آقا شیرزیسیدحسین عالمی بلخیمحمدهاشم زارع
۱۸. عزیزالله لودینعباس کریمیحمیدالله رحیمی
۱۹. خدیجه غزنویمحمدقاسم فایضیخیرمحمد بارز
۲۰. انوارالحق احدیحشمت‌الله مجددی

اسماعیل قاسمیار

۲۱. فاروق اعظمعبدالغنی اصالتی

احمدشاه پاییزی

۲۲. سلمانعلی دوست‎زادهیوسف امین زازی

عزیزه رهبان وردک

۲۳. هدایت امین ارسلاژنرال خداداد

صفیه صدیقی

۲۴. عبدالهادی دبیرامرالله پادشاه

نثاراحمد خیراندیش

۲۵. داوراحمد نادممحمدحسن صافی

هوسی اندر

۲۶.نورالرحمان لیوالاحمدجان نظری

رفیع الله افغانی

۲۷. نادرشاه احمدزیفیض‌محمد دقیق

قدم‌علی خادمتاريخ : دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ | 10:30 | نویسنده : سیرو س احمد |
امرو ز رو ند ثبت نا م  نا مزدا ن ریا ست جمهو ر ی ختم شد به گفته اقا ی مینو ی ریس خبر گزار ی با ختر تا اکنون

 استاد سیاف ، اسماعیل خان معاون اول ،عبدالوهاب معاون دوم
2 دکتور عبدالله ،انجنیرمحمد خان معاون اول ،حاجی محمد محقق معاون دوم
3 عبدالرحیم وردک، عبدالاحد افضلی معاون اول ، سید حسین انوری معاون دوم
4 حشمت غنی احمدزی، عبدالله برومند معاون اول، انجنیر محمد عابد معاون دوم ...
5 قطب الدین هلال ،عنایت الله عنایت معاون اول ، محمد علی سخی زاده معاون دوم
6 دل آقا کوهدامنی ،زلمی همراز معاون اول ،تورپیکی عزیزی معاون دوم
7 سیداسحق گیلانی ، ذکریا نورزی معاون اول ، شیماعصمتی معاون دوم
8 فضل کریم نجیمی ،صابر تمکین معاون اول ، سوسن حاجتی معاون دوم
9 بسم الله شیر ، محمد حسن توحیدی معاون اول ، اسکندر خان حسین معاون دوم
10 دکتور اشرف غنی احمدزی ،عبدالرشید دوستم معاون اول ، سرور دانش معاون دوم
11 سرور احمدزی ، دکتور عبدالرحمن معاون اول ، انجنیر قریشی معاون دوم
12 حیمدالله قادری ، محمد عارف بره کی معاون اول ، حمیراه حقمل معاون دوم
13 سردار محمد نادر نعیم ، تاج محمد اکبر معاون اول ، عزیز الله پویا معاون دوم
14 دکتورزلمی رسول ، احمد ضیا مسعود معاون اول ، دکتور حبیبه سرابی معاون دوم
15 داوود سلطان زوی ، احمد سعیدی معاون اول ، فاطمه سادات معاون دوم
16 قیوم کرزی ،وحیدالله شهرانی معاون اول ، ابراهیم قاسمی معاون دوم
17 گل آقا شیرزی ، سید حسین عالمی بلخی معاون اول ، محمدهاشم زارع معاون دوم
18 عزیز الله لودین ، عباس کریمی معاون اول ، جنرال حمید الله رحیمی معاون دوم
19 خدیجه غزنوی ، جنرال محمد قاسم فایضی معاون اول ، جنرال خیر محمد بارز معاون دوم
20 دکتوراحدی , حشمت الله مجددی معاون اول و اسماعیل قاسمیار معاون دوم  ثبت نا م کر د ه اند .

چهر ه ها ی اقا ی  داکتر اشر ف غنی احمد زی  داکتر زلمی رسو ل  و داکتر عبد الله  و قیو م کرز ی وا جد ممیزه ها ی جذا ب و قا بل عطف بو ده و تو جه اکثر یت را به خود معطو ف کر د ه است .

اما جد ا شد ن اقا ی اجمد ضیا از تند یس جمیعت و قرار گرفتن انها در چوار  اقا ی زلمی رسو ل جد ی تر ین چا لش اند که نه تنها جمعیت اسلا می را  به مثا به یک سا زما ن سیا سی در معرض ازمو ن بزرگ قرار داد ه بلکه این اقدا م راهیا بی اقای داکتر عبد الله را به اریکه قد رت با ریسک ها ی جد ید رو دررو سا خته است. اما قرا ر

گر فتن  جنرا ل دو ستم و اقا ی سید منصو ر نا در ی رهبر فرقه اسما علیه نقا ط عطف اند که رو زنه ها ی امید را نسبت به ایند ه در ضمیر اقا ی احمد ز ی تقو یت میکند . این جنرا لا ن کار ازمو ده در جر یا ن ۲۱ سا ل اخیر در

جوا ر هر هرم  که چمبا ته زده اند با سر عت هرم صا حب وزن شد ه و حتا ابتکا ر عمل را به دست گرفته است.

هر چند اقا ی رسو ل با تو جه به نفو س که در مجا مع جها نی دارد شا ید یکی از مهره ها ی صا حب ابتکا ر با شد   اما نفو ذ و نقش اقا ی داکتر احمد ز ی در سطح دا خل و خا رج قا بل در ک است.

 

 تاريخ : یکشنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۲ | 18:39 | نویسنده : سیرو س احمد |
  انتخا با ت فصل نو ، فضا ی نو و اید ه ها  ی نو را در ذهن و ضمیر مرد م افغا نستا ن زند ه کر ده است ،اعتما د به نفس مرد م در حا ل تقو یت است ، وطرفدارا ن جریا ن ها ی سیا سی با گرم زبا نی فصلی  از همه استقبا ل مشا رکت در تیم شا ن را میکنند . و به این وسیله در افغا نستا ن تا چهار ماه دگر کسی بیکا ر نیست ، یکی کمپا ین میکند ، یکی اراد ه شکا ر میکندو یکی هم در جستجو  ی پیدا و پنا ه است و یکی هم در این هیا هو همه هست و بو د خودرا به تارا ج میدهد و یکی هم هدا یت و دستور . رهبرا ن نسبت به هر زما ن دگر نرم خوی ، فعال و مواصفا ت لقما نی از خود تبارز میدهند  ، چا کرا ن نسبت به هر زما ن دگر چا لا کتر و فعا لتر میشوند و پیروا ن همه مردد و دو دل اند. زیرا اکثر میدانند که رهبرا ن شا ن فن

معا مله گر ی و چسپیدن به منا فع قشر ی  خود را خوب بلد اند . وما نظاره گر حوا دثیم ؛ می بینیم که چر خ چگونه میگردد و فلک کا بو سی شکست را به نا م کی و تا ج تخت را برا ی کی می بخشد.تاريخ : یکشنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۲ | 12:10 | نویسنده : سیرو س احمد |

انسا ن در زند گی سه ما مو ریت دا رد ، ما مو ریت نخست معرفت ،  دو م کا ر و سو م بهره بردار ی و کسب لذت از زند گیست .تاريخ : یکشنبه هفتم مهر ۱۳۹۲ | 10:50 | نویسنده : سیرو س احمد |

عنا صر مدیر یت زند گی

آگا هی ، اراد ه و نظا رت سه مولفه ء اند که سمت دید و زا ویه نگر ش ما را از زند گی شکل مید هند .

اگر آگا هی از فرا یند زند گی تکمیل با شد و اگر ارا ده برا ی تطبیق نیا ز ها که منبعث از آگا هی اند جز می با شد و اگر از کنش و کرد ها ی خو د بتوا نیم نظا رت کنیم ، زند گی در مسیر پو یا ی ، معنا بخشی و نشا ط وا قعی سمت و سو می یا بد .تاريخ : سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۲ | 8:32 | نویسنده : سیرو س احمد |

بر هه ها ی از زند گی که در بیکا ر ی سپر ی میشو ند ، سخت ، دیر گذر و مقد مه دق البا ب مر گ اند ، برا ی آنکه زند گی سخت نگذرد و پیک مر گ هر رو ز در ب خا نه ما را دق البا ب نکند با ید بر نا مه ریزی کنیم و بر مبنا ی در ک و تعر یف اهدا ف مثبت

رو ند زند گی را سمت و سو بدهیم . تا زند گی پر لذ ت با شد و  فرا یند زند گی به مااحسا س شو م

ند هد.تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ | 23:53 | نویسنده : سیرو س احمد |

دیرو ز را با درد و حسرت به تا را ج دادم ، با دریغ که  بر حقا نیت کنشها ی سیاه دیرو ز تا کنون

 با و ر دارم ، و این فرا یند کج اند یشی ادا مه دارد ، ومن در جستجو ی با مد اد ، رو زن و زند گی معنا بخشم . اما با درد که جا ده را که من مسیر گرفته ام رو به ترکستا ن است .تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۲ | 7:45 | نویسنده : سیرو س احمد |
شیفته چشید ن طعم تلخ مشکلا ت هستم ، زیرا با چشید ن طعم تلخ مشکلا ت لذ ت روز ها ی شر ین تعر یف  معنا بخش برا یم میدهند.

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۲ | 14:5 | نویسنده : سیرو س احمد |

 

سبک ،سبک

انگیزه بروز و شا یع شد ن درد ها در تند یس مان ، ماخود هستیم ، گاهی

توا نا ی مد یریت فکر خود را ندا ریم؛ گا هی در اثر فشا ر، استر س و هیجا ن  به عقا ید و با و ر ها ی دگرا ن احترا م قا یل نیستیم و گا هی از شد ت هیجان  هم خو د را شکنجه میکنیم و هم  مخا طب را ، مخا طب را در زما ن گفتن تحت شکنجه قرا ر مید هیم .و خود را هنگا میکه رو ح ما ن آرا مش یا فت مو فق به شنا خت مشکل خود  شد یم ، آهسته، آهسته شکنجه رو حی ما را تحت فشا ر قرار میدهد و خطا ها ی را که مر تکب شد ه ا یم یک ،یک پیش چشم ما ن زند ه شد ه و لعنت وما ن میکنند

 به این وسیله بر شخصیت خود دا غ سبک سر ی ، یا وه گوی ومصا ب بو دن خود به داشتن دپرشین را آشکا ر میکنیم و با این سبک ،سبک  تیشه بر ریشه عقل وارد میکنیم.

دو ستی دارم که در دانشگا ه متصد ی سمت استا دی است ، جسا رت و جرأت دو ست من در بر خی مواقع  بسیار موجه وضرو ری است ، اما شا هد بو ده ام که در بر خی مواقع از شد ت هیجا ن نتوا نسته  فرایند صحبت خود را مد یر یت کند ، از با ب ستیزه گر ی شگرد برخوردش با مخا طب به دیوا نگا ن نزدیک

بو ده و، و در فر جا م دید ه ام که از شگرد گفتن خود نا دم و پشیما ن است . 

اما پشیما نی وقتی بو ده که کا ر از کا  رگذشته و دو ست من با شمشیر  دو لبه متفق علیه موا فق و مخا لف را زیر شکنجه گرفته است .

با ید به این پند سعد ی به دلبستگی گو ش داد و فن سخن گفتن را از این پیا مبر سخن آمو خت .

سخنی که دا نی دلی بیا زارد ،تو خا مو ش با ش تا دگر ی بیا ردتاريخ : شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ | 22:2 | نویسنده : سیرو س احمد |
بر خی کشو ر ها ی همسا یه که با ما رابطه پر تنش دارند ، با عنوا ن کر دن مسا یلی چون کشور اشغا ل شد ه ،حا فظ منا فع استرا تیژیک کشور ها ی بزرگ ، کشور عقب ما ند ه و پرو رشگا ه جریا نها ی رادیکا ل ما را متهم میکنند . این تو طیه ها از یکسو با عث مشرو عیت جنگ در افغانستا ن شده واز جا نبی هویت و آزا دی ما را میخوا هند در هاله ابهام نگا ه کنند . اگر افغا نستا ن موفق به تثبیت جایگا ه خود در عرصه ها ی فر هنگ ، اقتصا د ،ورزش و تکنالوژ ی معا صر شود ، این امر از یک سو به معنا ی حضور نیرو مند ارزشها ی فر هنگی ، هو یتی و تا ریخی ما در ساختا ر مد نیت شرق بو ده و از جا نبی با این ابزار ما میتوا نیم دو با ره ما یه عزت شرق در تا ریخ با شیم .

تاريخ : جمعه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۲ | 7:51 | نویسنده : سیرو س احمد |

کشو ر ی که سه دهه پیا پی استعداد ، خلا قیت و توا نا ی ایجا د گر ی اش سر کو ب شد ه اما با مسا عد شد ن جوء جد ید بر خی از توا نا ی و استعداد خود را به رخ مرد م دنیا می کشد و این رویداد میتوا ند به مثا به نقطه عطف در تا ریخ شمر ده شود. هر چند پیرو ز ی تیم فتبال افغا  نستا ن به معنا ی آن است که در اینجا نیا ز فرا وا ن وجود دارد ، و جا ییکه نیا ز با شد ، تلا ش ؛تقلا وتحر ک خصیصه ذا تی مرد م است و تا این نیا ز اشبا ع نشود ؛ مرد م در وسوسه و استرس زند گی میکنند.

مشرو ط بر اینکه ذعا مت سیا سی با عقلا نیت این نیا ز را درک کند و به کوه بالا نشود.

اما اگر ذعا مت سیا سی فا قد دید عقلا یی با شد ومحورتمر کز دید گا هش به سوی  اشبا ع عرا یز ما دی با شد، روحیه ابتکا ر ،خلاقیت و نو جو ی مرد م میمرد  .تاريخ : پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۲ | 5:34 | نویسنده : سیرو س احمد |

یا دا شت ضر و ری :

بر خی دو ستا ن از با ب حب و بغض پیش از آنکه به کنه یک رویداد  با استمداد اند یشه نقب  بزنند ، ازباب بردا شت ها ی عاطفی از مو ه کو ه میسا زند و  گا هی بزرگی کوهی را به ارز ش کا ه برا بر میکنند .

بد ون شک اتخا ذ چنین وا کنشها به معنا آن است که ما با نو عی ذیا ن زدهگی رو در رو هستیم و این کنش افزو ن بر آ نکه به معنا ی نا بخرد ی و خرد ستیز ی شمرد ه میشود ،  به معنا ی قشر ی نگر ی و حضور نو عی استر س و و سو سه تبا ه کن در  از ذهن اطلا ع دهند ه دارد  .

بر مبنا ی چنین واقیعتی در دنیا امرو ز مرد م پیرا مون محتوا ، مضمون و رویدادی اعتما د میکنند که بر مبنا ی عنا صر دقت ، صحت و بیطر فی گزارش شد ه با شد.

 تاريخ : چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۲ | 15:0 | نویسنده : سیرو س احمد |

اگر ا نسا نها به دو اصل " آرا مش و آسا یش" نیا ز داشته با  شند ، مولفه ء آسا یش با تو صل به تلاش ،تقلا و تدبیر ممکن است حا صل شود ، اتا اصل آرامش که پیوند نا گسستنی به تفکر ،تعلم وتأمل دارد ، با اتکا به نیرو ی عقل است .

لهذا انسا نها ی که از داشتن مو هبت عقل محرو م اند ، هیچگاه با و جود داشتن  اسا یش به آرامش نخوا هند رسید.تاريخ : شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۲ | 6:28 | نویسنده : سیرو س احمد |

 

احسا س ،یک نیر و ی مر مو ز و نیمه بیدار در ذهن ما ست ، با کو چکتر ین درد ی ، تعبی و تعا مل شاد آ فر ین پیش از عقل زمینه وا کنش منفی و مثبت را برا  ی ما دستور میدهد .

داشتن احسا  س بیدار در بسا موارد به معنا ی زند ه بو دن ذهن ما  شمرد ه میشوود اما در بر خی موا رد دگر اگر ما بتا سی از هدا یت احسا س روا  ل

زند گی خود را سمت و سو دهیم مر تکب اشتبا ها ت فرا وا ن میشو یم .

زیرا ،نیرو احسا س ما نند عقل با تو جه به  این حقیقت که ظر فیت تا مل را ندارد و شتا بنا ک حو ل و حوش رویداد را به شنا خت میگیرد ، نا گزیر به خطا میرو د و اشتبا ه فراوا ن میکند.

اما عقل مجا ل آن را دارد تا در کنه رویداد نقب بزند ، عوا مل ، انگیزه ،چرا ی صو رت اتفا ق رویداد را به در ستی بشنا سسد .

لهذا خوبست که احسا س زند ه و فعا ل دارید ، برا ی آ نکه در دا م اشتباه هر

رو ز ، زمینگر نشو ید به عقل اجا زه و فر صت بدهید ،تا احساسا ت شما را هدایت ،حما یت و سمت دهی کند .تاريخ : جمعه پانزدهم شهریور ۱۳۹۲ | 8:47 | نویسنده : سیرو س احمد |
با- نو دو ست در زند گی بسا ط ارفا ق دا شتم

ما در ، پدر ،برادر ،معلم ،  همسرُ فرزندا ن ،نوا سه ، زما ن و مکا ن . اما را ست تر ین و فدا کا ر تر ین دو ست ما درم بود.تاريخ : پنجشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۲ | 18:11 | نویسنده : سیرو س احمد |
شهر یکه هست سلسله جنبا ن خط نور
در تا رک سپید تمد ن مقا م او
بلخ غز یز مهد " جلا ل "و ابو علی
امرو ز در بسا ط تو داریم ما جضور


تاريخ : پنجشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۲ | 16:31 | نویسنده : سیرو س احمد |
شهر یکه هست سلسله جنبا ن خط نور
در تا رک سپید تمد ن مقا م او
بلخ غز یز مهد " جلا ل "و ابو علی
امرو ز در بسا ط تو داریم ما جضور


تاريخ : پنجشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۲ | 16:31 | نویسنده : سیرو س احمد |

 

یک دو ره زند گی که بو د سهم جملگی

با ید برا ی درک و دید ن لذ ت شها متی

ورنه دو دست زیر الا شه برا ه عیش

حقا که هست اید ه پر حما قتی

تاريخ : سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۲ | 10:46 | نویسنده : سیرو س احمد |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.